چطور سیستم عامل اولیه لپ تاپ را مجدد بازگردانیم؟

حرفه ای ترین کارت گرافیک های MSI در لاس وگاس رونمایی شدند
۲۱ اسفند ۱۳۹۵
نمایش همه

چطور سیستم عامل اولیه لپ تاپ را مجدد بازگردانیم؟

چطور سیستم عامل اولیه لپ تاپ را مجدد بازگردانیم؟

 

در این مطلب قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور می توان سیستم عامل ابتدایی را که از کارخانه بر روی لپ تاپ نصب شده است، بار دیگر بازگردانی کنیم.

این کار می تواند در شرایط مختلفی بسیار مفید باشد. از جمله در زمانی که سیستم عامل کنونی به درستی کار نمی کند یا مدام هنگ می کند یا این که به ویروسی آلوده شده است.

هشدار: استفاده از ابزار بازگردانی سیستم عامل باعث پاک شدن تمام اطلاعات شخصی شما از هارد دیسک خواهد شد و بار دیگر سیستم  عامل را به حالت پیش فرض کارخانه باز می گرداند. بنابراین پیش از این که اقدام به نصب مجدد سیستم عامل کنید از تمام اطلاعات شخصی خود فایل پشتیبان (Backup)  تهیه کنید. هم چنین در زمان انجام این کار حتما لپ تاپ خود را به برق وصل کنید تا اگر احیانا شارژ باتری لپ تاپ به پایان رسید، فرایند ریکاوی ناقص باقی نماند.

امروزه بیشتر کامپیوترها بدون دیسک های ریکاوری فروخته می شوند. اما به جایش آن ها از یک پارتیشن ریکاوری پنهان که حاوی یک factory image است، استفاده می نمایند. به منظور بازگرداندن سیستم عامل اولیه بر روی هارد دیسک، لازم است تا مراحل خاصی را که اصطلاحا recovery wizard نام دارد، انجام دهیم. خوشبختانه باید گفت که مراحل انجام این کار در بسیاری از برندها شبیه به هم است.

در ادامه این مطلب به صورت گام به گام به شما آموزش خواهیم داد که چطور فرایند نصب مجدد سیستم عامل را انجام دهید. ما این مثال را با لپ تاپ HP انجام می دهیم.

چطور Recovery Manager را بر روی لپ تاپ های HP اجرا کنیم؟

مرحله اول : کامپیوتر را روشن کرده و زمانی که لوگوی HP بر روی صفحه ظاهر شد، کلید F8 را بفشارید.

مرحله دوم : در صفحه بعد طبیعتا گزینه های مربوط به Advanced Boot Options را مشاهده خواهید کرد. اگر به هر دلیلی این صفحه را ندیدید، سیستم را ریست کرده و بار دیگر کلید F8 را بفشارید.

از میان گزینه های موجود، گزینه ای که در اولین خط مشادهد می کنید انتخاب نمایید: Repair Your Computer and press on the Enter key .

مرحله سوم : با انتخاب این گزینه وارد بخش System Recovery Options خواهید شد. زبان مورد نظر و نوع کیبورد خود را از این پنجره انتخاب نمایید. سپس گزینه next را انتخاب کنید.

مرحله چهارم : در صفحه بعد نام کاربری خود را از منوی مربوطه انتخاب کنید. (دقت کنید که کاربر باید تمام حقوق دسترسی یک مدیر به بخش های مختلف را داشته باشد.) سپس رمزعبور را وارد کرده و گزینه OK را بزنید.

مرحله پنجم : در این مرحله پنجره بعدی System Recovery Options ظاهر می شود. در این پنجره گزینه های زیادی را مشاهده خواهید کرد. از میان آن ها بر روی گزینه HP Recovery Manager کلیک کنید.

مرحله ششم : با انتخاب این گزینه به پنجره HP Recovery Manager خواهد رفت.

گزینه های مختلفی در این پنجره وجود دارد. از این میان آن ها گزینه System Recovery را انتخاب نمایید. ) این گزینه برای بازگرداندن کامپیوتر شما به شرایط اولیه کارخانه است.( این گزینه را انتخاب نموده و سپس مراحل را قدم به قدم ادامه دهید.

چطور عملیات ریکاوری را بر روی لپ تاپ های توشیبا انجام دهیم؟

به منظور انجام عملیات ریکاوری کافی است مراحل ۱ تا ۵ را که در بخش بالایی به آن ها اشاره شد انجام دهید. با انجام این کار به پنجره System Recovery Options هدایت می شوید که در پایین این پنجره گزینه Toshiba Recovery Wizard قرار دارد. بر روی گزینه Toshiba Recovery Wizard کلیک کنید.

در صفحه بعد، با هشداری روبرو خواهید شد که به شما یادآوری می کند که با انجام این کار تمام اطلاعات شخصی شما پاک خواهد شد.در صورت اطمینان بر روی دکمه Next کلیک کنید.

در پنجره بعدی گزینه Recovery of factory default software را انتخاب کنید. سپس گزینه Next را انتخاب کرده و طبق دستوالعمل هایی که مشاهده می کنید کار را ادامه دهید.

چطور عملیات ریکاوری را بر روی لپ تاپ های Dell انجام دهیم؟

بار دیگر مراحل ۱ تا ۵ را انجام دهید. این بار در پنجره System Recovery Options آخرین گزینه را انتخاب کنید. گزینه Dell Backup and Recovery Managers .

با انتخاب این گزینه به صفحه ای هدایت خواهید شد که در آن می توانید فرایند نصب مجدد سیستم عامل را شروع کنید. جهت تکمیل فرایند مراحل را دنبال کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *